Kommenteeri

ERR-i reportaaž. "Vali parem minevik!" rebib muuseumikülastaja turvamullist välja

Sündmusnäituse "Vali parem minevik!" avaüritus ja pressituur. Foto: Priit Mürk/ERR

Reedel avati publikule Maarjamäe lossis Eesti esimene sündmusnäitus "Vali parem minevik!", mis taaselustab viis pöördelist päeva 1992. aastast. ERR kultuuriportaal tegi pressi jaoks lühendatud giidituuri vahetult enne publikule avamist kaasa.

Inimesena, kes pigem pelgab kultuuriüritusi, milles sisaldub sõnaliide "osalus-" või millest võib muul moel aimata külaliste tegevusse kaasamist, hirmutab muuseumipedagoog ja sündmusnäituse "Vali parem minevik" giid Kristi Paatsi mind Maarjamäe lossi jõudes ära juba oma vahetu oleku ja personaalse lähenemisega, sest mis mõttes saab ka nii muuseumis töötada. Ta suunab meid hoolitsevalt garderoobinurka jopesid-mantleid riputama, palub aga need paar minutit hiljem juba uuesti selga panna. "Plaanid muutusid, me alustame õuest," annab ta teada.

Jätan mantli hooletult eest lahti, kuna pikka õues olemist nii viisakate miinuskraadidega oodata ei oska. On 8. märts 1992 ja giid jagab meile laiali punased nelgid, millega jaotatakse inimesed näituse alguses nn endisteks ja praegusteks ehk nomenklatuuri pooldajateks ja läänemeelseteks. "Sina oled endine," annab ta mulle teada, kui olen lille pihku saanud. Ei saa öelda, et asjade sellise käiguga rahul saab olla. Ta selgitab, kuidas sündmusnäitus algab järjekorraga Maarjamäe lossi ukse tagant ja lisab, et pikas järjekorras tuli sageli ette minestamisi, misjärel lülitatakse taidlusheebel põhja juba õues, otse kiilasjääl, kui giid laotab maha teki ja laseb sellele langeda ühel mustas jopes kaasamängijal.

Loe edasi ERR-ist:  Reportaaž. "Vali parem minevik!" rebib muuseumikülastaja turvamullist välja. Autor: Merit Maarits

Lisa kommentaar

Email again: